Controlled Environments Wipes
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (10)
- (1)
- (13)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (5)
- (4)
- (1)
- (6)
- (24)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (270)
- (120)
- (1)
- (4)
- (2)
- (59)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (14)
- (8)
- (6)
- (2)
- (2)
- (4)
- (47)
- (1)
- (2)
- (4)
- (7)
- (4)
- (6)
- (1)
- (5)
- (6)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (236)
- (74)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (32)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (4)
- (3)
- (3)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (5)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (69)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (13)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (53)
- (1)
- (3)
- (6)
- (33)
- (171)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (7)
- (5)
- (4)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (39)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (33)
- (1)
- (1)
- (25)
- (5)
- (1)
- (12)
- (1)
- (314)
- (4)
- (1)
- (1)
- (23)
- (8)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (10)
- (15)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (2)
- (7)
- (5)
- (9)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (82)
- (46)
- (170)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (11)
- (1)
- (19)
- (3)
- (3)
- (33)
- (5)
- (35)
- (80)
- (13)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (39)
- (165)
- (1)
- (1)
- (6)
- (5)
- (4)
- (15)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (46)
- (2)
- (2)
- (5)
- (36)
- (22)
- (1)
- (19)
- (300)
- (2)
Filtered Search Results
Contec™ Polywipe-C Blue Inspectr Wipes
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
For ISO Class 5 (Class 100) applications
Micronova™ NovaLite™ Wipers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Hard-wearing wipers designed for medical, pharmaceutical and high-tech applications
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Product Type | NovaLite™ Cleanroom Wipes |
| Thickness (English) | 0.062 in. |
| Material | Cellulose, Latex |
Micronova™ NovaWipe™ Wipers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For semiconductor and microelectronics cleaning where the fast-drying, absorbent properties of PVA are key
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Workstations, laminar flow benches, walls, windows |
| Product Type | NovaWipe™ Cleanroom Wipes |
| Material | Polyvinyl Alcohol |
| For Use With (Application) | Ideal for general wiping, lapping and polishing applications |
Contec™ PROSAT™ Knit Polyester Wipes Presaturated
100% interlock knit standard weight textured polyester presaturated with 70% USP grade IPA and 30% DI water
Medicom™ ProSurface Wipes
ProSurface disinfectant provides powerful one-step cleaning with a best-in-class contact time of just one minute. ProSurface eliminates 48 pathogens, including bacteria, viruses and fungi, without damaging surfaces.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Wipes |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Surfaces |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Contec™ Accel™ TB Disinfectant Wipes
Easy disinfection of environmental surfaces and patient-care devices
| Material | Polyester, Rayon |
|---|
Berkshire™ SatPax™ MicroPolx™ Nonwoven Cleanroom Wipes
Berkshire™ SatPax™ MicroPolx™ Nonwoven Cleanroom Wipes featuring a leading edge innovative manufacturing process of 100% polyester microfiber wet-laid nonwoven performance material.
| Width (English) | 9 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 23 cm |
| Product Type | Non-woven Cleanroom Wipes |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Polyester Microfiber |
| For Use With (Application) | ISO class 5 and above applications |
| Sterility | Non-sterile |
| Edges | Knife-Cut |
| Width (Metric) | 23 cm |
| Dimensions (L x W) | 12 x 12 cm (9 x 9 in.) |
Berkshire™ MicroPolx™ 2000LT Sealed Edge Cleanroom Wiper
Designed for use in ISO Class 4 (Class 10) and higher cleanroom environments. Berkshire MicroPolx 2000LT Sealed Edge Cleanroom Wipers are constructed of 80% polyester/20% nylon microfiber yarn that increases surface area and provides superior wiping efficiency.
Berkshire™ MicroPolx™ Nonwoven Cleanroom Wipes
Berkshire™ MicroPolx™ Nonwoven Cleanroom Wipes featuring a leading edge innovative manufacturing process of 100% polyester, microfiber, wet-laid, nonwoven performance material.
| Product Type | Non-woven Cleanroom Wipes |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Polyester Microfiber |
| For Use With (Application) | ISO class 5 and above applications |
| Sterility | Non-sterile |
| Edges | Knife-Cut |
Berkshire™ Durx™ 670
Durx™ 670 is a cellulose/polyester nonwoven wiper recommended for ISO Class 5 and above environments.
Berkshire™ Ultra-Seal™ 3000 Two-Ply Wipes
Clean in controlled environments rated ISO Class 3 or and above. The Berkshire™ UltraSeal™ 3000 Two-Ply Wipes are a high-sorbency, tubular, sealed-edge, cleanroom-laundered, two-ply wipe that are composed of 100% continuous filament polyester knit fabric.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Polyester |
| Ply | 2-ply |
| Edges | Sealed |
| Dimensions (L x W) | 9 in. x 9 in. |
| Absorbancy | Capacity: 418 mL/m2 Efficiency 2.9 mL/g Rate: 1 second |
Berkshire™ Gamma Wipe™ MicroPolx™ Nonwoven Cleanroom Wipes
Berkshire™ Gamma Wipe™ MicroPolx™ Nonwoven Cleanroom Wipes featuring a leading edge innovative manufacturing process of 100% polyester microfiber wet-laid nonwoven performance material.